10 filmów idealnych na długie jesienne wieczory


O tym, że uwielbiam jesień w swojej blogerskiej karierze pisałam kilkukrotnie (jeżeli jednak za nią nie przepadacie zajrzyjcie tutaj). Nie przeszkadza mi ochłodzenie, nie narzekam nawet na coraz krótsze dni czy deszczową aurę (chociaż przyznam, że robienie zdjęć na bloga staje się wówczas niezłą gimnastyką). Miałam to szczęście, ze rodzice już od wczesnych lat wpajali we mnie skłonność do dostrzegania pozytywów w każdej porze roku. W efekcie jesienią biegałam z rodzicami i bratem na grzyby, zbierałam kasztany lub zajadałam się murzynkiem ze śliwkami, zimą nie schodziłam z sanek i lepiłam bałwana, wiosną wypatrywałam pierwszych kwiatów, zbierałam bazie lub bawiłam się w małego ogrodnika. Lato nie wymagało jakiegoś większość przekonywania 🙂 Do dziś uwielbiam długie rodzinne wieczory z kubkiem jaśminowej herbaty, opatulona kocykiem. Idealnym ich uzupełnieniem jest często dobre kino – dziś kilak moich sprawdzonych pozycji. Jeżeli szukacie czegoś nowego do obejrzenia, zapraszam do czytania dalej!

7530410.3

1. Duma i uprzedzenie / Pride & Prejudice (2005)

To jeden z tych klasyków, który lubię w niemalże każdej wersji. Ta polecana dzisiaj to pochodząca z 2005 roku, ekranizacja jednej z najsłynniejszych powieści Jane Austen. Opowiada ona historię pięciu sióstr Bennet – Elizabeth (Elizabeth Bennet), Jane (Rosamund Pike), Lydia (Jena Malone), Kitty (Carey Mulligan) i Mary (Talulah Riley), żyjących  georgiańskiej Anglii. Ich życie odmienia się, gdy do sąsiedztwa sprowadza się dwóch kawalerów – Pan Darcy i Charles Bingley. Sama sięgam po niego regularnie. Mam ogromną słabość do takich filmów 🙂

4765

2. Kiedy Harry poznał Sally / When Harry met Sally (1989)

Klasyk komedii romantycznych, jeżeli dotychczas go nie widzieliście koniecznie to nadróbcie. Historia wieloletniej  relacji miedzy Harrym i Sally. Harry i Sally poznają się w czasach studenckich, ale nie pałają do siebie zbytnią sympatią. Spotkanie po latach daje jednak początek przyjaźni. Kultowa scena z Meg Ryan (jeszcze przed zamianą w rozmawiającego karpia) udającą orgazm w restauracji przeszła do historii kina. Ciepłe, mądre kino a do tego niezwykle lubiany przeze mnie Billy Crystal.

hotel marigold

3. Hotel Marigold / The Best Exotic Marigold Hotel (2011)

Coś idealnego na rozgrzanie się w czasie długich i zimnych jesiennych wieczorów. Genialna obsada i prawdziwy popis ich aktorskich umiejętności (wystarczy wspomnieć genialną Maggie Smith czy też Judi Dench), sympatyczna historia (grupa emerytowanych Anglików kierując się często skrajnie różnymi pobudkami, wyrusza w podróż do Indii), przepiękne Indie, a wszystko okraszone dobrym humorem. Ja byłam zachwycona. zreszta chyba nie tylko ja bo jakiś czas temu sukces w kinach świeciła kontynuacja tego filmu 🙂

notting_hill

4. Notting Hill (1999)

Urocza zabawna i ze wszech miar romantyczna historia znajomości popularnej aktorki Anny Scott (w tej roli Julia Roberts) i trochę ciapowatego właściciela księgarni/antykwariatu Williama Thacker’a (Hugh Grant). Całość jest lekka, miła, interesująca i zabawna (mnie zachwyca i rozśmiesza przede wszystkim współlokator głównego bohatera). Film ogląda się ją bardzo przyjemnie i nawet panowie nie siedzą na nim znudzeni.

stektagrc3b6na1

5. Smażone zielone pomidory / Fried Green Tomatoes (1991)

Kiedyś książkę Fannie Flagg o tym samym tytule podsunęła mi moja mam. Byłam jeszcze stosunkowo młoda a i tak zdrowo ją przeżyłam. Po jakimś czasie trafiłam na jej ekranizację. Fantastyczna obsada (m.in. genialna jak zawsze Kathy Bates), przepiękna historia miłości i przyjaźni miedzy kilkoma pokoleniami kobiet. Wypełniony po brzegi ciepłem, życiową mądrością i prawdą.   Film, podobnie jak książka, bawi ale te wyrusza.

6933816.3

6. Lepiej późno niż później / Something’s Gotta Give (2003)

Czy możliwe jest, aby życie po 60-tce, wciąż było przyjemne i zabawne? Wieczny kawaler i lekkoduch Harry ma zasadę, że spotyka się wyłącznie z dużo młodszymi kobietami. Wszystko do czasu, aż przypadkiem poznaje Erikę, matkę jednej z nich. Całość dość przewidywalna ale wciąż to zabawna, ciepła i mądra historia ucząca, że na miłość jest czas w każdym wieku.  Duża w tym zasługa Jacka Nicholson’a i Diane Keaton.

525062_8ieQoBDM

7. Amelia / Le fabuleux destin d’Amélie Poulain (2001)

Wielu próbowało powtórzyć sukces tej historii na razie jednak bezskutecznie. Uroczy, klimatyczny, pełen ciepła, kolorów i subtelności film. Dodajmy do tego magiczny Paryż, absolutnie genialną aktorkę i przepiękną ścieżkę dźwiękową. Amelia, kelnerka w paryskiej kawiarni, znajduje stare metalowe pudełko z chłopięcymi skarbami. Postanawia odnaleźć właściciela pudełka. Skuszona sukcesem w tym zakresie, od tego momentu, Amelia postanawia, że dobrymi uczynkami będzie uszczęśliwiać ludzi.

7664468.3

8. Choć goni nas czas / The Bucket List (2007)

Piękna, ze wszech miar wzruszająca i mądra historia ucząca, że warto nie tylko marzyć ale też sięgać po swoje marzenia. Komedia o umieraniu, brzmi jak absurd a została zrealizowana w ciepły i zabawny sposób. Duża w tym zasługa odtwórców głównych ról, czyli Jacka Nicholsona i Morgana Freemana, którzy zagrali umierających mężczyzn postanawiających zrealizować  wszystkie odkładane „na później” marzenia.

7337503.3

9. Jedz, módl się, kochaj / Eat Pray Love( 2010) 

To pełna ciepła, wiary i nadziei historia Elizabeth Gilbert (granej przez Julię Roberts), która postanawia zmienić swoje życie.  Wyrusza, więc w podróż – do Włoch (jedz), Indii (módl się) i Indonezji (kochaj), przezywając przy tym przemianę i odkrywając to co jest naprawdę dla niej ważne. Całość została zrealizowana o prawdziwą historię opisaną w książce pod tym samym tytułem (którą przy okazji też polecam).

7430737.3

10. Albert Nobbs (2011)

Majstersztyk i popis gry aktorskiej w wykonaniu Glen Close, która wciela się w tutułowa postać Alberta Nobbsa. To historia wydawałoby się bardzo nieśmiałego i cichego pracownika hotelu, który ciężką i wytrwała praca  stara się zarobić na otwarcie własnego sklepu. Mało ciekawa historia?  Nie do końca, bowiem Albert jest kobietą. Sam film i scenariusz oparto o opowiadanie The Singular Life of Albert Nobbs George’a Moore’a oraz sztukę teatralną.

Wymienione powyżej filmy to oczywiście tylko i wyłączie moja subiektywna ocena 🙂 Jeżeli wpis przypadł  Wam do gustu koniecznie zajrzyjcie do kategorii Books and movies. Znajdziecie tam inne podobne posty z tej tematyki. Koniecznie dajcie nam też znać, czy macie jakieś ulubione filmy idealne na jesień? Chętnie poznamy nowe  dlatego z przyjemnością poczytamy o nich w komentarzach. 

Jeśli ktokolwiek z Was pragnie się z nami skontaktować, zapraszam do zakładki KONTAKT. Pamiętajcie też, że bez trudu znajdziecie nas na portalach społecznościowych –  Facebook’u, Instagramie (konto moje, konto Kasi), Twitter, Bloglovin’, Pineterest, Fashionlista i Tumblr.

images from: filmweb.pl (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10), www.pexels.com

Karolina

Założycielka bloga zielonakaruzela.pl słynna ze słomianego zapału i odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę. Miłośniczka klasyki i nieśmiertelnego duetu bieli z czernią. Miłośniczka podróży i kotów (idealne zadatki na starą pannę). Chorobliwa pedantka, nerwus i „człowiek lista”. Uwielbia jazdę na rowerze, czasami udaje, że biega a ostatnio odkrywa możliwości trx. Właścicielka suchej, atopowej skóry i burzy blond włosów. Jej figura to jabłko a jej odwieczną piętą achillesową jest brzuch, z którym walczy od lat. Jest w stanie zjeść żuka ale twardo twierdzi, że fasola nie nadaje się do jedzenia. Jest samozwańczą mistrzynią pakowania walizki.

Założycielka bloga zielonakaruzela.pl słynna ze słomianego zapału i odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę. Miłośniczka klasyki i nieśmiertelnego duetu bieli z czernią. Miłośniczka podróży i kotów (idealne zadatki na starą pannę). Chorobliwa pedantka, nerwus i „człowiek lista”. Uwielbia jazdę na rowerze, czasami udaje, że biega a ostatnio odkrywa możliwości trx. Właścicielka suchej, atopowej skóry i burzy blond włosów. Jej figura to jabłko a jej odwieczną piętą achillesową jest brzuch, z którym walczy od lat. Jest w stanie zjeść żuka ale twardo twierdzi, że fasola nie nadaje się do jedzenia. Jest samozwańczą mistrzynią pakowania walizki.

Koniecznie zajrzyj też tutaj